Για να δημιουργήσετε λογαριασμό του μαθητή ή της μαθήτριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, θα χρειαστεί να επισκεφτείτε την διεύθυνση

Στη συνέχεια και αφού διαβάσετε προσεκτικά τις παρακάτω οδηγίες: StudentsRegisterHelp

Πατήσετε το κουμπί:

Ας Ξεκινήσουμε

Εκεί θα δείτε μία φόρμα εγγραφής.

Στο συνημμένο αρχείο, θα βρείτε αναλυτικότατες οδηγίες για την συμπλήρωσή της. Παρόλα αυτά, για να μην αντιμετωπίσετε δυσκολίες, θα πρέπει να σας επισημάνουμε:

– Τα στοιχεία του μαθητή, θα πρέπει να είναι ίδια με αυτά που αναγράφονται στους Ελέγχους Προόδου (βαθμολογίες). Πχ δε θα αναφέρεται «Γιώργος», αλλά Γεώργιος»

– Ο Αριθμός Μητρώου του μαθητή, πάλι είναι αυτός που αναγράφεται στον έλεγχο προόδου ή στο ενδεικτικό. ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα συμπληρώσετε τους τρεις τελευταίους αριθμούς που αναγράφονται εκεί:

Π.χ. ο μαθητής με αυτόν τον αριθμό στον έλεγχο 05-234

θα πρέπει να συμπληρώσει τους αριθμούς 234 (Το 05 αφορά τον αριθμό του βιβλίου μητρώου)

Εάν κάποιος από εσάς, δεν έχει κρατήσει παλαιότερο Έλεγχο Προόδου ή αντιμετωπίσει δυσκολίες στην εύρεση του Αριθμού Μητρώου, παρακαλείται να επικοινωνήσει με το Σχολείο, ώστε να τον βοηθήσουμε περισσότερο.

– Όλα τα στοιχεία θα πρέπει να είναι συμπληρωμένα με κεφαλαία γράμματα

– Όταν επιλέξετε το Σχολείο, αρκεί να γράψετε 30 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. Έτσι το Σύστημα θα εμφανίσει το δικό μας σχολείο για να το επιλέξετε.

– Όταν επιλέξετε Κωδικό Πρόσβασης (password) θα πρέπει αυτός να έχει:

1. μήκος από 7 έως 16 χαρακτήρες
  2. πεζούς λατινικούς χαρακτήρες (μικρά αγγλικά γράμματα3
  3. τουλάχιστον ένα κεφαλαίο λατινικό χαρακτήρα ή αριθμό (τουλάχιστον ένα κεφαλαίο αγγλικό γράμμα ή έναν αριθμό)
  4. o τουλάχιστον ένα από τα σύμβολα ! @ $ –

– Το όνομα χρήστη δημιουργείται αυτόματα.

Στο τέλος της διαδικασίας, εμφανίζονται στην οθόνη και ταυτόχρονα στέλνονται αυτόματα στο ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο, τα στοιχεία με τα οποία θα συνδέεστε στις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

θα πρέπει να αποθηκεύσετε ή να εκτυπώσετε τα στοιχεία αυτά καθώς σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις υπηρεσίες των ηλεκτρονικών τάξεων.